Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz skierowany został masowy transport  – 728 więźniów z zakładu karnego w Tarnowie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 2006 r. Sejm RP ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Z uwagi na przypadające w tym roku 15 czerwca święto Bożego Ciała organizatorzy uroczystości – PZBWPHWiOK, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie – podjęli decyzję o przesunięciu obchodów na 21 czerwca. Odbyły się one na terenie Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.

Pamięć poległych uczczono, zapalając znicze pod każdą z 21 tablic upamiętniających miejsca masowej zagłady. Po modlitwie ekumenicznej delegacje byłych więźniów, władz państwowych i samorządowych, instytucji i stowarzyszeń złożyły wieńce pod pomnikiem Drzewa Pawiackiego.

W trakcie uroczystości przedstawiciel Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalami Pro Patria 12 członków naszego związku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *