Rocznica wyzwolenia KL Mauthausen

KL Mauthausen był z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. Zginęło tu około 90 tys. osób. Mauthausen i jego podobozy, między innymi w Ebensee i Gusen, zostały zbudowane przez Niemców na terenie  Austrii. Obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie 5 maja 1945 r.

Członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen uczestniczyli w tegorocznych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu. Nasza pielgrzymka do Mauthausen odbyła się w dniach 4-10 maja.

Przed rozpoczęciem oficjalnej uroczystości w Gusen odbyło się spotkanie byłych więźniów z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. Nigdy wcześniej żaden prezydent nie uczestniczył w uroczystościach rocznicowych w Gusen. W obchodach 72. rocznicy wyzwolenia KL Mauthausen udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych i korpusu dyplomatycznego Rzeczypospolitej Polskiej:  dr hab. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, ambasador Polski w Austrii Artur Lorkowski, Monika Szmigiel-Turlej, charge d’affaires ambasady Polski w Austrii, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Wiedniu Rafał Sobczak. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *